TANIM

Oman ürünleri endüstrisinin çeşitli dallarında orman, orman endüstrisi ve ağaç işleri mühendisleri ile usta ve işçiler arasında görev yapan kişidir.

 

 

GÖREVLER

 

Orman, orman endüstrisi veya ağaçişleri mühendisi nezaretinde;

-         Fabrikaya gelen tomrukları teslim alır,

-         Tomrukların korunması ile ilgili işleri yapar,

-         Biçilecek tomrukları ayırır , biçilmesi işlerini yapar veya yaptırır,

-         Biçilen tomrukların kurutulması işlerinde görev alır,

-         Satış partileri oluşturur,

-         Biçme programını yapar,

-         İşçilerin  çalışma programlarını yapar.

 

 

KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER

 

-         Tomruk  Biçme Makineleri, Planya Makinesi, Kalınlık Makinesi,

-         Morse (zıvana makinesi),  Zincirli Delik Makinesi,  Profil  ve Şekillendirme Makinesi,

-         Kilit Makinesi,Yatar Daire Testere Makineleri, Masifleme Makinesi, Kaplama, Kereste ve Levha Ölçülendirme Kesme ile Dikme Makineleri, Zımpara Makineleri, CNC Makineleri, Torna Makineleri,  Bileme Makineleri, Rendeleme Makinesi, Elektrikli El Takımları,

-         Şerit Testere Makinaları, Köşe Birleştirme Makinaları, Delik Makinaları, Komprasörler, Cila ve Boya (vernik) Makineleri

 

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Ağaç işleri teknikeri olmak isteyenlerin ;

 

-         Matematik ve fizik konularında yetenekli,

-         Şekil uzay ilişkilerini görebilen,

-         Bedence sağlam ve dikkatli,

-         Ekip çalışmasına yatkın, insanlarla iyi ilişkiler kurabilen,

-         Kapalı, gürültülü ve tozlu ortamlarda çalışmaktan rahatsız olmayan,

kimseler olmaları gerekir.

   

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Ağaç işleri teknikerleri; genellikle yarı açık veya kapalı, hacimce geniş, ısıtması olmayan,havanın  çok tozlu olduğu, kokulu ve gürültülü ortamlarda çalışırlar. Talebin yoğun olduğu zamanlarda vardiya halinde çalışırlar. İş güvenliği tedbirleri alınmadığı taktirde boya ve verniklerin yol açtığı uzun vadeli hastalıkların ortaya çıkması mümkündür. İşin her aşamasında kesici, delici, parçalayıcı ya da sıkıştırıcı özellikleri olan makineler kullanılır. Boya ve diğer kimyasallardan kaynaklanan kilo kaybı, zehirlenmeler, alerjik hastalıklar ve sesten kaynaklanan işitme kayıpları bu mesleğe ilişkin hastalıklarıdır. Ağaç işleri teknikerleri yoğun olarak işçilerle olmak üzere, işverenler, mühendisler ve müşterilerle iletişim ve işbirliği halindedirler.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Ağaç işleri teknikerleri özel sektöre ait orman ürünleri endüstrisinin kereste, parke, ambalaj, kontrplak, lif levha, yonga levha, mobilya, kaplama ve emprenye gibi kollarında ayrıca deniz araçları, oyuncak, hediyelik eşya, müzik enstrümanları  ve ağaca dayalı ara ürünlerin üretiminde,satış ve pazarlama işlerinde çalışabilirler ya da aynı endüstri kollarında kendi işlerini kurabilirler. Bu meslek kendi işini kurmaya oldukça müsait olmasına rağmen, kullanılan makine ve ekipmanlar birhayli pahalı olduğundan kendi işyerini kurmak yüksek maliyetler gerektirmektedir.

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi meslek yüksekokuların  Ağaç İşleri Programında verilmektedir.  

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Meslek Liselerinin Ağaç İşleri, Mobilya Dekorasyon, Döşemecilik ve Ahşap Yat İnşaa bölümlerinden mezun olan öğrenciler “Ağaç İşleri” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen  bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olanlar ise Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli Sayısal (SAY-1) puanı almaları koşuluyla sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebilmektedirler.

 

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Ağaç İşleri programı’nın  eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; Genel Kültür derslerinin yanında Bilgisayar Uygulamaları, Bilgisayar Destekli Tasarım, Matematik, Teknik Resim, Mesleki Teknik Resim, Ağaç İşleri Endüstrisine Giriş, Odun Yapısı ve Tanıtımı, Elektrik Bilgisi, Odunun Fiziksel ve Mekanik Özellikleri ,Ağaç İşleme Makinaları, Tutkal ve Yapıştırma Tekniği, Atölye, Kereste Endüstrisi ve Kurutma Teknikleri, Üst Yüzey İşlemleri, Atölye ve Proje Uygulamaları, Mobilya ve Ağaç Konstrüksiyonları, Doğrama Endüstrisi, Levha Ürünleri, Üretim Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekan Konstrüksiyonları, Kalite Kontrol, Maliyet Hesapları ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği dersleri verilmektedir.

 

MESLEKTE İLERLEME

Ağaç işleri teknikerleri ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) katılarak yeterli başarıyı göstermeleri halinde, Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği, Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği ve Orman  Endüstrisi Mühendisliği lisans proğramlarına Dikey Geçiş hakkı kazanırlar. Ayrıca çalıştıkları işletmelerde idari ve yönetim kadrolarına yükselme şansları da her zaman mevcuttur.

 

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

 

Eğitim süresince öğrencilerin çalışarak bir kazanç elde etmeleri sözkonusu değildir. Kredi  ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün yüksek öğrenim kredilerinden yararlanma şansları vardır.

Ağaç işleri teknikerleri, orman endüstrisinin değişik kollarında faaliyet gösteren küçük işletmelerde ücretlerini, çoğu kez işverenle birebir yapılan pazarlıklarla belirlerler ve bu ücret  asgari ücretin 2-3 katı seviyesindedir. Daha büyük işletmelerde ise ücretler tek taraflı olarak işveren tarafından belirlenir ve işletmenin ücret politikası  doğrultusunda artırılır. Kendi işini   kuranların kazancı ise, işletmenin kapasitesine, verimliliğine,  ithalat, ihracat ve pazarlama payı doğrultusunda oluşmaktadır.  

 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

-         İlgili eğitim kurumları,

-         Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,

-         Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.